Artritis – bolezen nog rok in ust
Artritis je drugo ime za sklepno vnetje, zaradi katerega lahko pričnejo sklepi otekati. Ob tem se pojavijo močne bolečine, zato ljudje običajno kmalu poiščejo zdravniško pomoč, čeprav je do končne diagnoze velikokrat še dolga pot. Nekatere oblike artritisa se pojavijo, vendar kmalu bolečine izzvenijo, pri drugih pa trajajo dlje časa. Pomembno je, da se začne sklepno vnetje čim prej zdraviti, zato vam v primeru bolečin svetujemo takojšen obisk zdravnika ali revmatologa.
Kako prepoznamo artritis?
Prepoznavni znaki artritisa so si med seboj različni, saj poznamo več oblik, poleg tega pa tudi ne nastopajo nujno vsi hkrati. Običajno je najbolj prepoznavna sklepna bolečina, ki jo včasih spremlja tudi oteklina, nastala zaradi zadebeljene sklepne ovojnice. Pogosto jo spremlja okorelost sklepa ali sklepov in slabša gibljivost, včasih pa je tudi koža nad sklepom pordela in toplejša. V primeru daljšega trajanja revmatične bolezni lahko nastopi celo deformacija posameznih sklepov.
Pri diagnosticiranju posamezne revmatične bolezni se običajno ugotavlja, koliko sklepov je vnetih. Kadar je vnet samo en sklep, govorimo o monoartritisu, pri vnetju največ treh sklepov gre za oligoartritis, kadar pa sklepno vnetje prizadene več kot štiri sklepe, gre za poliartritis. Glede na čas nastanka in trajanje artritisa ločimo akutni artritis, ki se pojavi nenadoma in traja kratek čas (od nekaj dni do največ šest tednov), ter kronični artritis, ki nastane postopoma in traja dolgo časa (lahko več let ali vse življenje).
Življenje z artritisom
Artritis sicer ima kar nekaj neželenih učinkov, ki lahko poslabšajo kvaliteto življenja in vplivajo na naše vsakdanje zmožnosti, vseeno pa ga je mogoče z določenimi ukrepi obvladovati ter blažiti simptome. Priporoča se skrb za zadostno gibanje, saj lahko dolgotrajno mirovanje povzroči še večjo okorelost in bolečine, sklepi pa postanejo slabše gibljivi in posledično se skrčijo tudi mišice. Z rednim gibanjem poskrbite, da je sklep tudi bolje prehranjen in manj občutljiv za škodljive vplive vnetja. Ob diagnozi artritisa je zelo pomembno, da upoštevate priporočila vašega zdravnika ter jemljite predpisana zdravila. Če se artritis diagnosticira in odkrije že v zgodnji fazi, je mogoče uspešno zavirati sklepno vnetje in preprečiti morebitne nepopravljive spremembe na sklepih.
Katere oblike artritisa poznamo?
Najpogostejša oblika artritisa pri starejših ljudeh je osteoartritis, ki nastane predvsem zaradi obrabe hrustanca, ki preprečuje drgnjenje kosti med seboj, ki posledično povzroča bolečine. Najpogosteje se pojavlja v rokah, vratu, spodnjem delu hrbta ter v obremenjenih sklepih, kot so kolena ali boki. Prvi simptomi osteoartritisa so togost in manjše bolečine, ki običajno ob telesni aktivnosti izginejo, pogoste pa so tudi bolečine v sklepih, ki ne izginejo niti med spanjem.
Druga pogosta oblika je revmatoidni artritis, ki je avtoimuna bolezen, pri kateri telo napada lastno tkivo. Napredovalna oblika bolezni povzroči vnetje sklepov, zaradi katerih se pojavijo bolečine in zatekanje sklepov. Revmatoidni artritis običajno prizadene več sklepov naenkrat, poleg bolečin pa povzroča tudi slabo počutje, utrujenost in vročico. Bolezen se pogosteje pojavlja pri ženskah, nastopi pa lahko v vseh starostnih obdobjih.
Še ena izmed zelo razširjenih oblik artritisa je putika ali tako imenovan urični artritis, katerega povzročitelj je prevelika raven sečne kisline v krvi zaradi pospešene razgradnje organskih baz, ki jih je veliko v specifičnih vrstah hrane, zato lahko izogibanje spornim živilom privede do drastičnega izboljšanja simptomov bolezni. Bolezen je pogostejša pri moških, običajno pa se začenja pojavljati med 30. in 50. letom, medtem ko ženske praviloma zbolijo šele po menopavzi.
Vse oblike artritisa je torej mogoče do določene mere obvladovati z zdravim življenjskim slogom in primerno prehrano, prav tako pa je priporočljivo, da ob prvih morebitnih znakih bolezni obiščete zdravnika, ki bo poskrbel za čim bolj točno diagnozo, saj lahko artritis v napredovalni fazi povzroči trajne spremembe na sklepih, ki jih ni več mogoče odpraviti.