Ali je »medicinska termografija« odobrena s strani zdravnikov?

»Medicinska termografija« je v določenih državah odobrena in priznana metoda, tako s strani regulatornih agencij, kot tudi s strani zdravnikov. V Sloveniji sicer temu še ni tako, vendar je temu v veliki meri botrovalo dejstvo, da te metode v Sloveniji s certificirano opremo in po standardiziranih postopkih doslej ni izvajal nihče. Na željo stranke je možno pridobiti obširen zdravniški izvid s strani zdravnikov, strokovnjakov za »medicinsko termografijo« v ZDA, ki se ga lahko nato predoči svojemu osebnemu zdravniku za nadaljnjo klinično korelacijo.

Zakaj medicinska termografija v Vili zdravja?

Vila zdravja je edini ponudnik v Sloveniji in eden redkih v Evropi, ki ima vso medicinsko programsko in tehnično opremo, ki je potrebna za vrhunski nivo pregleda.

 Zanimivost: Najbližja klinika, ki ponuja podoben nivo storitev je šele na Nizozemskem.

Mnogi strokovnjaki in zdravniki po vsem svetu uporabljajo prednosti, ki jih je prinesla medicinska termografija. Omogoča namreč preventivno odkrivanje sprememb in vnetij v telesu, tudi leta preden bi se pojavili simptomi bolezni. Ob pregledu ni kontakta kamere s telesom, metoda je popolnoma varna, brez sevanja in brez bolečin.

Ali je medicinska termografija primerna zame?

Medicinska termografija je primerna za vse. Gre za eno redkih metod, ki je povsem brez stranskih učinkov in primerna za vse, ki želijo pravočasno poskrbeti za svoje zdravje. Pomaga namreč odkriti prve znake razvijanja bolezni, še preden se ta realizira. Tako lahko na podlagi vidnih rezultatov in strokovnih nasvetov sprejmete prave ukrepe, ki preprečijo nastanek in napredovanje bolezni.

Medicinska termografija je idealna tudi za vse, ki že imajo zdravstvene težave, a ne najdejo pravega vzroka zanje.

Lahko pridem na pregled tudi, če sem noseča

Seveda, pregled je primeren tudi za nosečnice, saj ne predstavlja nobenega tveganja za nosečnico ali za otroka.

Ima pregled kakšne stranske učinke?

Pregled ne predstavlja prav nobenega tveganja in je popolnoma brez kakršnihkoli stranskih učinkov.

Naprava ne uporablja obsevanja ali radioaktivnega sevanja, zato se pregledi lahko izvajajo tako pogosto, kolikor je pač potrebno za spremljanje zdravja in usmerjanje ter spremljanje zdravljenja.

Medicinska termokamera je pravzaprav DETEKTOR.

Leča medicinske termokamere je iz GERMANIJA

termokamera meri energijo, ki jo telo oddaja.

Meritve pretvori v barvni spekter.

‘‘Sliko” izmerjene energije pretvorjene v barvni spekter imenujemo TERMOGRAM.

Kako poteka pregled?

Pregled poteka v posebnem prostoru. Oseba, ki je na pregledu je v ločenem prostoru in ima svojo popolno integriteto, vendar brez kontakta z opremo, brez bolečin, pritiskov in/ali sevanja. Stranka se ravna po navodilih termografista, ki kamero usmerja iz ločenega prostora preko avtomatiziranega stojala. Odvisno od obsega pregleda se naredi od 3, pa vse do 38 termografskih slik (termogramov). Po končanem pregledu sledi pregled termogramov in komentar s strani termografista.

Kateri dejavniki so pomembni pri termodiagnostiki in jih v Vili Zdravja nudimo?

Priprava stranke na pregled; stranka pred pregledom dobi ustrezna navodila, čemu se je potrebno izogibati (npr. nekaj dni pred pregledom, dan pred pregledom in na sam dan pregleda), da se na ta način izločijo vsi faktorji, ki bi lahko kakorkoli vplivali na zanesljivost in relevantnost termogramov in s tem tudi ocene stanja. Tudi neposredno pred pregledom je potrebno zagotoviti ustrezno aklimatizacijo telesa, da se zagotovi relevantnost, natančnost in zanesljivost termogramov.

Posebej za ta namen urejen prostor, v katerem je zagotovljeno okolje za izvajanje medicinske termografije – v prostoru mora biti optimalna temperatura, ne sme biti nihanja temperature, prepiha in direktne sončne svetlobe. Le v teh pogojih zagotovimo zanesljivost pregleda, zato se medicinske termografije nikoli ne izvaja na terenu in v nekontroliranem okolju in pogojih. Zaželeno je tudi, da je prostor v katerem se izvajajo pregledi, fizično ločen – če je le možno, naj tudi računalniška oprema in termografist ne bosta v prostoru, kjer poteka sam pregled. K temu v veliki meri pripomore avtomatizirano stojalo za kamero, ki ga termografist upravlja iz ločenega prostora.

 

Tehnična oprema (termokamera z opremo) mora biti najvišje kakovosti in zelo visoke ločljivosti in kot taka registrirana s strani regulatornih institucij za izvajanje medicinske termografije, v nasprotnem primeru so termogrami nerazločni in je analiza takšnih termogramov podvržena bolj ugibanju, kot pa resni analizi.

Vse naštete in prikazane dejavnike je potrebno upoštevati pri odločanju za pregled z medicinsko termografijo, v kolikor želimo opraviti zares natančen in kakovosten pregled, ki bo resnično služil namenu zaznavanja fizioloških procesov, ki se trenutno odvijajo v našem organizmu in tako izkoristku vseh prednosti, ki jih pregled z medicinsko termografijo v resnici omogoča in nudi. V nasprotnem primeru je lahko pregled nenatančen, termogrami neuporabni, rezultati nezanesljivi, kar pa žal za stranko pomeni le stran vržen čas in denar.

Kako se interpretira rezultate termodiagnostike?

Vsaka bolezen gre v razvoju skozi svoje faze. Na podlagi termalnih markerjev, njihove intenzivnosti in razpršenosti najprej ugotovimo, v kateri od faz se bolezen trenutno nahaja (predklinična, klinična …). V skladu s temi ugotovitvami se podajo priporočila in predlogi za nadaljnje ukrepanje. Takoj po pregledu boste seznanjeni z vašim fiziološkim stanjem. V nekaj dneh po končanem pregledu boste nato prejeli še tako termografsko kot zdravniško poročilo z vsemi termogrami, ki jih medtem diagnosticiramo z našo medicinsko programsko opremo.

Kako deluje »medicinska termografija«?

Medicinska termo kamera meri in zaznava procese, ki jih imenujemo »termoregulacija metabolizma« oziroma toplotna energija, ki jo telo oddaja. To poteka tako, da termo kamera zazna energijo v obliki napetosti, ki se aplicira na posamezen piksel, nato se izmeri tok, izračuna se odpornost, podatki pa se nato preračunajo v temperaturo. Skozi lečo omenjene kamere lahko zaznamo (vidimo) torej pojave, ki jih s prostim očesom ne moremo, saj so del nevidnega elektromagnetnega valovanja, ki ga zaznavamo kot toploto. Medicinska termo kamera razkriva presenetljive in zanesljive vzorce toplotne aktivnosti, ki predstavljajo zgodnja opozorila. Ti vzorci nam lahko razkrijejo in nakazujejo glavne vzroke številnih poškodb, motenj in bolezenskih stanj, obolenj ter težav.

Koliko časa traja pregled?

Trajanje pregleda je odvisno od obsega pregleda. Celoten postopek pregleda celotnega telesa traja cca. 90 minut, pregled dojk cca. 45 minut in regijski pregled cca. 30 minut.

Kakšna je cena?

Cena je odvisna od vrste pregleda. Vse cene so objavljene v ceniku in v spletni trgovini »link«

Kako vemo, da bomo res dobili tisto, kar plačamo?

Ko se odločate za pregled z medicinsko termografijo, bodite pozorni, da ustreza vsem zahtevam, ki so potrebne, da je pregled natančen in kakovosten. V primeru, da vsi našteti pogoji niso izpolnjeni, je pregled nepopoln, termogrami neuporabni, rezultati nezanesljivi, vi pa tako zapravljate svoj čas in denar.

Natančna analiza termogramov, značilnosti posameznih termalnih markerjev in s tem pravilna ocena stanja organizma so brez medicinske programske opreme močno okrnjene, veliko manj zanesljive in s tem tudi nerelevantne.

Vrhunska medicinska programska oprema ima odločilno in ključno vlogo v procesu izvajanja pregledov z medicinsko termografijo.

Tehnična oprema (termokamera z opremo) mora biti najvišje kakovosti in zelo visoke ločljivosti in kot taka registrirana s strani regulatornih institucij za izvajanje medicinske termografije, v nasprotnem primeru so termogrami nerazločni in je analiza takšnih termogramov podvržena bolj ugibanju, kot pa resni analizi.

To v Vili zdravja lahko izkažemo s certifikati opreme in potrdili zaposlenih o usposobljenosti in izobraževanju tehnikov.

V čem se zdravstveni pregled z medicinsko termo kamero razlikuje od ostalih slikovnih diagnostičnih metod?

Vse ostale diagnostične metode na podlagi slik (rentgen, CT, magnetna resonanca, ultrazvok …) spadajo med strukturne slikovne tehnologije; omogočajo nam vpogled v telo in z njimi odkrivamo že nastale strukturne spremembe (pozna faza), npr. zlome kosti, tumorje, poškodbe na organih itd. V nasprotju s temi orodji »medicinska termografija« odkriva infrardeče (toplotne) markerje, ki odražajo komaj zaznavne, globlje ležeče kemične signale in signale živčnega sistema. To nam omogoča vpogled v način delovanja telesa (zgodnja faza). Ti nevrološki signali so namreč lahko edini znak, da v telesu obstaja problem, da poškodba še ni sanirana ali pa da gre za prve signale nastajanja bolezni. S to informacijo se lahko lečeči zdravnik lažje odloča, hitreje in bolj ciljano reagira, se morebiti izogne potrebi po izvajanju agresivnega zdravljenja in prepreči nepopravljive posledice, ki bi lahko nastale kot posledica prepoznega odkrivanja bolezenskih stanj.

Kako vidimo razlike v temperaturi?

Pregledi z infrardečo medicinsko termo kamero oziroma medicinska termografija temelji na meritvah temperature površine kože, ki je odvisna od krvnega obtoka v površinskih milimetrih kože. Ta krvni obtok pa je predmet zapletenih mehanizmov regulacije živčnega sistema in lokalnih faktorjev. Tako ni možno »videti« konkretnega stanja notranjih organov, temveč v večji meri patološke procese, kot na primer tumorje, vnetja, poškodbe tkiv itd. Ti globlji procesi sprožijo reakcije ožilja in živčevja, ki se, z vidika medicinske termografije, pokažejo v obliki različnih temperaturnih vzorcev (termogramov). 1

Medicinska termografija se lahko na široko uporablja tako v primarni, kot tudi sekundarni zdravstveni skrbi. S pomočjo medicinske termografije, lahko zdravnik v primarni negi bolje in hitreje oceni stanje pacienta oziroma resnost pacientovih navedb, medtem ko lahko specialist s področja sekundarne zdravstvene nege, lažje identificira in razume procese in stanje organizma v sklopu svojega specialističnega področja.

Kakšna je razlika med ostalimi zdravstveni postopki in termodiagnostiko?

Po naravi ljudje sprejemajo nove informacije na podlagi obstoječih prepričanj. Ker je medicinska termografija unikatna metoda za spremljanje fizioloških sprememb v telesu, je zelo zanimivo diagnostično orodje. Kot vemo, je na splošno uveljavljeno diagnostično orodje radiološko slikanje, s katerim posamezniki pogosto primerjajo medicinsko termografijo. Vendar pa ti dve metodi nimata kaj veliko skupnega.

Obstajajo namreč tri zelo osnovne razlike:

  1. Medicinska termografija je visoko občutljiva in ne tako specifična, medtem ko radiološko slikanje ni tako občutljivo, je pa veliko bolj specifično.
  2. Medicinska termografija je najboljše orodje za spremljanje dinamičnih fizioloških sprememb, medtem ko radiološko slikanje lahko odkrije samo anatomske manifestacije, pogosto že v pozni fazi.
  3. Medicinska termografija je neinvazivna metoda opazovanja na površini kože, medtem ko je radiološko slikanje invazivna, tvegana metoda za opazovanje določenih stanj v notranjosti telesa, ki povzroča sevanje.

Metaforično bi lahko razliko med tema metodama ponazorili z vprašanjema »Kaj DELAŠ?«, v nasprotju z »Kaj si NAREDIL?«

Medicinska termografija je tako občutljiva, da lahko zazna drobne dinamične temperaturne spremembe (0,05 ºC) na površini kože. Koža je človekovo centralno komunikacijsko središče za mrežo povezav med lastnimi telesnimi sistemi. Koža prikazuje informacije in programska oprema za medicinsko termografijo nam iz teh informacij lahko pove zgodbo, ki se ravnokar dogaja v telesu.

Torej je medicinska termografija tako visoko občutljiva, da lahko odgovori na vprašanje »Kaj DELAŠ?«, saj lahko določi in opazuje predel, na katerem se dogajanje odvija, kar je zelo dragoceno za zgodnjo oceno stanja, ni pa dovolj specifično za nadaljnjo diagnozo. Lahko pa nam ponudi dragocene podatke za nadaljnje, vodene in ciljane preiskave. Vse to je neprecenljivega pomena v primerih, ko je cilj preventiva, zdravje in dobro počutje…

Radiološko slikanje ni dovolj občutljivo za odkrivanje dinamičnih fizioloških sprememb, zato v splošnem lahko bolje odgovori na vprašanje »Kaj si NAREDIL?«. Radiološko slikanje lahko namreč odkrije bolezen šele v končni fazi, ko je že razvita oziroma se je izrazila v telesu. Ugotavlja kje je potrebno zdravljenje bolezni, kar je seveda bolj specifično, ni pa tako dobrodošlo in učinkovito, v kolikor si prizadevamo za preventivo.

Medicinska termografija je tudi bolj učinkovito orodje za spremljanje procesov zdravljenja.

Ali obstajajo standardi in protokoli, po katerih se izvajajo zdravstveni pregledi z medicinsko termo kamero?

Seveda in brez upoštevanja teh protokolov so termografske slike neuporabne. Ti protokoli obstajajo že vse od leta 1980 in se z razvojem tehnologije neprestano dopolnjujejo. Tako obstajajo protokoli, ki so obvezni za paciente pred slikanjem kot tudi strogi protokoli, po katerih poteka samo slikanje. Tudi prostor, v katerem slikanje poteka, mora biti opremljen v skladu s strogimi zahtevami protokola (to je tudi razlog, zakaj je pravilno izvajanje »medicinske termografije« na terenu praktično nemogoče). Tudi termo kamera mora izpolnjevati zahteve oz. specifikacije za medicinsko uporabo in biti v ta namen registrirana pri pristojnih institucijah, sicer so termografske slike popolnoma neuporabne.

Ali obstajajo znanstvene študije o »medicinski termografiji«?

Da, na temo medicinske termografije obstaja cca. 10.000 različnih znanstvenih in kliničnih študij, od katerih približno 800 študij obravnava področje »medicinske termografije« dojk.

Rezultati in priznanje medicinske termografije s strani stroke

Medicinska termografija, ki je bila v ZDA odobrena s strani FDA (Food and Drug Administration) že leta 1982, postaja ena najbolj iskanih in priznanih metod preventivne diagnostike. Uporabljajo jo številni strokovnjaki in zdravniki po vsem svetu.

Po besedah priznanega ameriškega zdravnika dr. Toma Hudsona termografija »zagotavlja možnost prepoznavanja zaskrbljujočih sprememb v telesu še pred nastankom dejanske bolezni, torej ravno v času, ko je mogoče nadaljnji razvoj še preprečiti s spremembo življenjskega sloga, dieto in gibanjem.«

Kako zanesljiva je »medicinska termografija«?

Dokazano je, da ima »medicinska termografija« kar 92 % zanesljivost pri odkrivanju benignih in malignih tvorb na dojkah, v kombinaciji z ultrazvokom celo do 97% ( pri mamografiji med 70% in 85%). Zelo visoko zanesljivost pa medicinska termografija dosega tudi na ostalih področjih.

Ali »medicinska termografija« dojk lahko nadomesti pregled z mamografom?

Ne. »Medicinske termografije« in mamografije namreč nikakor ne moremo medsebojno primerjati, saj gre za dve popolnoma različni diagnostični metodi. Mamografija je diagnostična metoda, ki ugotavlja anatomske spremembe v telesu, ki so se že zgodile, torej ko je tumor že nastal in še to v pozni fazi, ko se ta razvija v telesu že 5 let in več. »Medicinska termografija« pa je, poleg anatomskih, tudi detektor fizioloških sprememb v telesu, ki se dogajajo v tem trenutku, torej še preden se bolezen razvije, in lahko še preventivno ukrepamo v fazi ustvarjanja pogojev za nastanek tumorjev (še preden ti nastanejo). Ti dve metodi sta med seboj komplementarni oz. dopolnjujoči, vendar v večini primerov svetujemo, kot morebitno dopolnilno metodo raje svetujemo ultrazvok.

Zdravnik mi je povedal, da je »medicinska termografija« neuporabna, ali to drži?

Ali vaš zdravnik ne ve ničesar o tej tehnologiji ali pa ima napačne oz. več kot 30 let stare podatke. V tem času je »medicinska termografija« s pomočjo razvoja tehnologije, standardiziranih protokolov ter napredka v interpretaciji termografskih ugotovitev dosegla ogromen napredek in lahko zdravniku predstavlja neprecenljivo orodje v procesu diagnostike.

Obstaja veliko področij, na katerih lahko medicinska termografija zagotovi diagnostične informacije; revmatologija, dermatologija, ortopedija in obolenja ožilja so samo nekatera od njih. Prav tako zagotavlja zanimive rezultate pri opeklinah, ozeblinah in hladnih poškodbah7 ter raku. Pri predoperativnih stanjih, predvsem na področju plastične kirurgije in transplantacije, pa je medicinska termografija že v klinični uporabi.

Medtem raziskave po vsem svetu dokazujejo, da je v smislu začetnih pomanjkljivosti, predvsem na področju občutljivosti in specifičnosti diagnosticiranja rakavih stanj, prišlo do občutnega napredka.

Intenzivne raziskave v zadnjem desetletju so prispevale k večji uporabi medicinske termografije, tako v človeški, kot tudi veterinarski medicini. Tehnološki napredek je prispeval k bolj natančnim in zanesljivejšim kriterijem za interpretacijo medicinskih termogramov s strani izurjenih zdravnikov, kar je doprineslo k natančnejši diagnostiki.

Katere bolezni lahko pregled odkrije?

  • preventivni pregled splošnega stanja našega organizma
  • bolezni in obolenja dojk
  • bolezni, poškodbe in obolenja gibalnega sistema (težave s hrbtenico, vretenci, kostmi, sklepi, medvretenčnimi ploščicami, bolečine v vratu, artroza, artritis, …)
  • bolezni, poškodbe in obolenja živčnega sistema (nevropatija, nevralgija, nevritis, išias, vkleščenje in prizadetost živca, karpalni tunel, refleksna distrofija, nateg živca, …)
  • bolezni, poškodbe in obolenja mišic, kit in vezi (distrofija, natrganje vezi, mišični spazmi, krči, miofascialni sindrom, tendinitis, poškodbe po nesrečah, zvini , nategi, natrganine mišic, kit, kronična obremenitev mišic, burzitis, sinovitis, športne poškodbe, itd…)
  • bolezni srca in ožilja (globoka venska tromboza, obolenja in pretočnost vratnih arterij, krčne žile, težave z venami, Raynaudov sindrom, pregled stanj pri kapi, obolenja perifernega ožilja, bolezni temporalnih arterij, …)
  • infekcijske bolezni, vnetja
  • bolezni in vnetja, povezana s prehrano
  • obolenja zob, zobnih korenin in ustne votline
  • bolezni, poškodbe in obolenja kože (kožni rak, hiperestezija, ekcem, dermatitis, vnetja, luskavica, …)
  • bolezni in obolenja dihal (astma, bronhitis, …)
  • bolezni in obolenja prebavil in prebavnega trakta
  • bolezni, vnetja in obolenja sečil (infekcije sečnih kanalov, obolenja ledvic, …)
  • pomoč pri kirurških posegih (določitev lokacije obolenja)
  • in še mnogo drugih….

Za rezervacijo termina ali dodatna vprašanja kliknite na spodnjo povezavo.