Področje uporabe

Težke kovine

Pitje vode, močno onesnažene s težkimi kovinami, lahko povzroči bolezni srca in ožilja, poškodbe ledvic ter raka in sladkorno bolezen.

Viri izpostavljenosti
Težke kovine imajo razmeroma veliko gostoto ali relativno atomsko maso in so še posebej nevarne za zdravje ljudi. Zlasti industrija, kmetijstvo in farmacevtski procesi povzročajo onesnaženje podtalnice. Poleg tega lahko odlagališča odpadkov in odvajanje odpadne vode prispevajo k višji stopnji onesnaženosti s težkimi kovinami.

Primeri težkih kovin so živo srebro (Hg), kadmij (Cd), arzen (As), krom (Cr), talij (Tl) in svinec (Pb), mangan (Mn), molibden (Mo), nikelj (Ni) in selen (Se). Ti toksini veljajo za sistemske toksine in je znano, da poškodujejo več organov že pri nizkih ravneh izpostavljenosti ter so rakotvorne za ljudi.

Onesnaženost je še posebej velika na območjih, kjer prevladujejo rudniki, livarne in talilnice ter druge kovinsko-predelovalne industrije. Tam lahko padavine odpadne proizvode, ki vsebujejo težke kovine, odplaknejo v podtalnico. Drugi pogosti viri onesnaženja s težkimi kovinami so vodovodne cevi iz svinca, ki so še vedno prisotne v nekaterih starejših hišah. Poleg tega številna cepiva še vedno vsebujejo živo srebro in/ali aluminij.

Kovine, kot so cink, baker, magnezij, železo in kalcij, so v osnovi potrebne za telo, vendar imajo lahko tudi strupen učinek.

Kako tvegana je kovina, je odvisno od različnih dejavnikov, vključno z odmerkom in vrsto izpostavljenosti.

Težke kovine, kot so svinec, živo srebro, arzen in kadmij, v pitni vodi nimajo pozitivnih učinkov na vaše telo, ampak so škodljive. Zato je treba vodo pred pitjem prečistiti, npr. s sistemom za prečiščevanje vode.

Možni učinki na zdravje

Pitje vode, ki je močno onesnažena s težkimi kovinami, jih lahko povzroči:

  • kardiovaskularne motnje,
  • poškodbe ledvic, kosti, jeter in krvi,
  • raka,
  • tveganje za sladkorno bolezen,
  • težave pri učenju.

Človeško telo teh kovin ne more izločiti, zato se kopičijo v posameznih celicah. Sprva to nima neposrednega učinka na telo, dolgoročno pa lahko povzročijo velike in dolgotrajne težave, zlasti v možganih. To lahko privede do zmanjšanega duševnega in osrednjega živčevja ali poškodb organov, kot so pljuča, jetra in ledvice. Težke kovine lahko povzročijo tudi raka.

Majhni otroci so bolj dovzetni za škodljive učinke težkih kovin, saj se njihovo telo še razvija. Nenehno kopičenje težkih kovin v otroškem telesu lahko vpliva na živčni sistem. Posledica so težave pri učenju in motnje spomina ter vedenjske težave v obliki agresije in hiperaktivnosti.

V nadaljevanju so predstavljeni nekateri vplivi teh kovin na zdravje ljudi:

Merkur
V okolje vstopa s kislim dežjem, porabo premoga, industrijskimi, gospodinjskimi in rudarskimi odpadki. Povzroča lahko poškodbe živčnega sistema in ledvic.

Vodilni
Svinec v pitni vodi običajno izvira iz korozije starega surovega materiala in povzroča poškodbe ledvic, živčnega sistema in učne težave.

Kadmij (Cd):
Kadmij se nahaja na primer v svinčevih, cinkovih in bakrovih rudah ter premogu in je običajno vir površinskih in podzemnih voda, zlasti v stiku s kislo vodo in nizko vsebnostjo TDS. Po podatkih Združenja za kakovost vode lahko kadmij v količinah, ki presegajo mejno vrednost onesnaževal, potencialno povzroči poškodbe ledvic, kosti, jeter in krvi.

Viri:
https://puriflowfilters.co.uk/heavy-metals-in-drinking-water/
https://www.kent.co.in/blog/harmful-effects-of-heavy-metal-contamination-in-drinking-water/