Področje uporabe
Sredstva za zatiranje plevela (Herbicidi)
Herbicidi predstavljajo znana zdravstvena tveganja, kot je dolgoročno tveganje za razvoj raka ali težave s plodnostjo.
Viri izpostavljenosti
Fenoksiocetne kisline se uvrščajo med herbicide. Prvič so bile uporabljene v štiridesetih letih prejšnjega stoletja, v kmetijstvu pa se uporabljajo od sredine petdesetih let prejšnjega stoletja. Široko se uporabljajo v gozdarstvu in do neke mere na domačih vrtovih ter predstavljajo približno 70 % uporabljenih weedicidov. Zato so ti herbicidi zanimivi za spremljanje površinskih in podzemnih voda. V zvezi s tem se spremlja tudi pitna voda.
Zaradi visoke topnosti v vodi in nizke sorpcije v tleh je za fenoksi kisline značilna visoka mobilnost v tleh. Zato zlahka vstopajo v podtalnico in površinske vode.
Njegova vsebnost v vodi je različna. Med drugim je odvisna od vira onesnaženja in njegove oddaljenosti od vode in tal, podnebnih in geoloških dejavnikov, vrste herbicida in pogostosti uporabe.
Koncentracija fenoksi kisline v podzemni vodi je veliko nižja kot v površinski vodi. Oboje je vir pitne vode. Fenoksi kisline so endokrino aktivne spojine, ki v človeško telo vstopajo skozi prebavila. Pitna voda, ki vsebuje fenoksi kisline, predstavlja veliko tveganje za zdravje.
Možni učinki na zdravje
Herbicidi imajo lahko številne negativne učinke na zdravje in okolje, če se ne uporabljajo pravilno. Previdnost je potrebna za zmanjšanje dolgoročnega tveganja bolezni. To so najpogostejše posledice:
- Rak ali
- težave s plodnostjo.